Menu główne
Spotkanie opłatkowe
Dnia 12 grudnia 2017 roku odbyło się wspólne spotkanie opłatkowe pracowników Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Błoniu.
W spotkaniu wigilijnym uczestniczyły władze Samorządu Powiatu: Pan Jan Żychliński- Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Pan Paweł Białecki - Wicestarosta, Członkowie Zarządu Powiatu oraz Członkowie Rady Społecznej. Zaproszono także Burmistrzów i Wójtów Powiatu Warszawskiego Zachodniego. W uroczystości wzięli również udział ks. prałat Tadeusz Jaworski, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Mirosław Jasztal, oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Krzysztof Pasek.
Spotkanie opłatkowe rozpoczął Komendant PSP witając wszystkich zgromadzonych. Dyrektor Stacji podziękował wszystkim współpracownikom za mijający rok oraz życzył spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2018 roku.
Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem składając sobie najlepsze życzenia.
Poświęcenie Ambulansu
Dnia 22 listopada 2017 roku odbyła się uroczystość poświęcenia nowo zakupionego ambulansu oraz wozu strażackiego. W uroczystości przekazania pojazdów brali udział: Pan Jan Żychliński-
Spotkanie z Ratownikami Medycznymi w Szkole Podstawowej Nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
Dnia 27 września 2017r. Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego gościła w Szkole Podstawowej Nr 2
z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu. Celem tej wizyty było kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Dzieci uczyły się wzywania pomocy poprzez przekazywanie ważnych informacji na temat poszkodowanego i miejsca zdarzenia; utrwalały numery alarmowe; poznały sposoby sprawdzania przytomności osoby poszkodowanej oraz sposoby udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach ( zadławienie, złamanie, poparzenie). Prowadzący pogadnkę dotyczącą pierwszej pomocy przedmedycznej opowiedział także o pracy ratownika medycznego, zaprezentował sprzęt medyczny. Dzieci miały możliwość przećwiczenia resuscytacji na manekinach. Dowiedziały się jak prawidłowo wykonać pozycję boczną ustaloną, jak usztywnić kończyny i założyć kołnierz ortopedyczny.
Wiedza o pierwszej pomocy przedmedycznej jest bardzo ważna i najlepiej ją wdrażać już od najmłodszych lat. Każdy człowiek powinien wiedzieć, jak ratować drugiego… życie jest najważniejsze.
XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym 20-
W dniach 20-23 września 2017r. odbyły się XVI Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym, zorganizowane przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
Mistrzostwa Polski są podsumowaniem eliminacji regionalnych. W tym roku brało udział 46 zespołów z całej Polski oraz dwie drużyny z Ukrainy, a wśród nich dwuosobowy Zespół reprezentujący Ratownictwo Medyczne w Błoniu w składzie rat. med. Jakub Fąderski i rat. med. Daniel Olszak. Zespoły w ciągu 3 dni miały do wykonania 11 zadań. Zadania miały na celu sprawdzenie wiedzy teoretycznej oraz sprawności fizycznej. Jednym z trudniejszych zadań było zdarzenie masowe- awaryjne lądowanie samolotu porwanego przez terrorystów- które zostało przygotowane na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Dzięki tej sytuacji ratownicy musieli umiejętnie skoordynować swoje działania oraz w odpowiedni sposób współpracować z innymi służbami. Wśród licznych konkurencji ratownicy sprawdzali swoje umiejętności m.in. odbierając poród; przeprowadzając resuscytację noworodka; udzielając pomocy rodzinie porażonej piorunem; pomagając osobie, która po zażyciu dopalaczy, wypadła z okna; ratując ludzi chcących popełnić samobójstwo. Każde zadanie miało na celu postawienie odpowiedniej diagnozy i prawidłowe przeprowadzenie medycznych czynności ratunkowych oraz właściwe postępowanie w trudnej sytuacji na miejscu zdarzenia.
Zespół reprezentujący naszą Jednostkę doskonale sobie poradził z zadaniami, tym samym zajmując 15 miejsce i otrzymując Puchar Ministra Zdrowia „ Załoga Fair Play”.
Gratulujemy
Galeria zdjęć >>>
Dar serca – Wielki piknik krwiodawstwa po raz drugi w Ożarowie Mazowieckim !
Już po raz drugi 10 czerwca 2017 r. w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się Wielki Piknik Krwiodawstwa „Dar serca – pobijmy razem rekord !
Wielki Piknik Krwiodawstwa w tym roku odbędzie się 10 czerwca 2017 r. przy ul. Poznańskiej 129/133
w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Na miejscu wydarzenia odstępnych będzie 4 ambulanse, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów kulinarnych. Przewidziano także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata.
Akcja honorowego oddawania krwi będzie połączona z próbą pobicia rekordu w ilości osób, które w jednym miejscu oddadzą honorowo krew. Obecnie rekord wynosi 229 litrów i 404 mililitry krwi i został ustanowiony w 2017 roku podczas akcji krwiodawstwa w Pile. Aby pobić rekord krew musi oddać co najmniej 525 osób!
Poprzednia edycja akcji „Dar Serca” była największym tego typu wydarzeniem na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Impreza zakończyła się dużym sukcesem frekwencyjnym. Mimo dość niesprzyjającej aury (ponad 30-
Celem akcji jest promocja Honorowego Krwiodawstwa oraz zachęcenie społeczeństwa do oddawania krwi. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.
Jak dotrzeć?
Ożarów Mazowiecki jest oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy w kierunku Poznania. Na miejsce akcji można w dogodny sposób przyjechać samochodem lub środkami komunikacji miejskiej: autobusem ZTM lub pociągiem Kolei Mazowieckich, które pozwalają dotrzeć do Ożarowa w ok. 20 minut.
Kto może oddać krew?
Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Do punktu krwiodawstwa nie powinny zgłaszać się osoby z objawami przeziębienia lub przyjmujące lekki. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.
Rallye Rejviz 2017
Te logo to znak rozpoznawczy Międzynarodowych Zawodów Zawodowych i Konkurencji dla zespołów EMS, na które przyjeżdżają zespoły między innymi z USA, Japonii, Kanady, Węgier , Holandii i wielu innych państw. Odbyły się one w maju po raz 21 w sielskim krajobrazie Czeskiej miejscowości Kouty nad Desnou, wzięło w nich udział 29 zespołów ratownictwa medycznego. Jak w poprzednich latach nie zabrakło zespołu z Ratownictwa Medycznego w Błoniu w składzie rat. med. Łukasz Wasik, rat. med. Jakub Fąderski oraz rat. med. Daniel Olszak. Zespół z wielkim zapałem wykonał 8 zadań, wykazał się dużym profesjonalizmem i wytrzymałością fizyczną. Wśród zespołów medycznych zajął bardzo dobre 8 miejsce co przy większości zespołów czteroosobowych jest dużą radością.
Gratulujemy naszej drużynie i Życzymy dalszych sukcesów.
Powiatowy Dzień Dziecka „Bezpieczny Uśmiech”
Dnia 01 czerwca 2017 roku Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego po raz piąty uczestniczyła w Powiatowym Dniu Dziecka „Bezpieczny Uśmiech” organizowany przez Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Powiatowe Służby. Impreza odbyła się na terenie Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach.
Zespół Ratownictwa Medycznego brał udział w symulacji wypadku drogowego, który miał na celu zaprezentowanie współdziałania Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej i Policji biorących udział w akcjach ratunkowych.
Spotkanie Wielkanocne
Dnia 07 kwietnia b.r. odbyło się tradycyjne świąteczne spotkanie Dyrekcji SP ZOZ Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego z pracownikami. W tym roku spotkanie wielkanocne zostało zorganizowane wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Błoniu.
W uroczystości brały udział władze samorządowe Powiatu oraz członkowie Zarządu Powiatu. Zaproszono również Burmistrzów i Wójtów Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Spotkanie wielkanocne rozpoczął Komendant Pan Zbigniew Rafalski witając licznie zgromadzonych gości w imieniu organizatorów. Dyrektor Pan Piotr Kosyl życzył wszystkim zgromadzonym zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa oraz samych sukcesów, a Ksiądz proboszcz Tadeusz Jaworski odmówił modlitwę i pobłogosławił pokarmy. Uczestnicy spotkania podzielili się symbolicznym jajkiem. Smakowitemu, wielkanocnemu poczęstunkowi towarzyszyła świąteczna i rodzinna atmosfera.
Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego w przedszkolu „Mini Harvard”
W dniu 9.03.2017 Ratownicy Medyczni Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Błoniu gościli w przedszkolu „Mini Harvard” na warszawskim Wilanowie. Na spotkaniu dzieci zostały zapoznane z udzielaniem pierwszej pomocy poszkodowanemu w sytuacji zagrożenia życia. Został również zaprezentowany pokaz sprzętu specjalistycznego do ratowania życia oraz ambulans wraz z wyposażeniem.
Do pokazów przystąpiły trzy grupy wiekowe tj.: Tygryski i Motyle 5-
Wizyta dzieci z półkolonii zimowych w Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego
Dnia 24.02.2017 r. w Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Błoniu gościliśmy grupę półkolonijną ( 48 uczniów) ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Błoniu.
Zorganizowane spotkanie z ratownikiem medycznym miało przybliżyć dzieciom temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w sytuacji zagrożenia życia. Został również zaprezentowany pokaz sprzętu specjalistycznego do ratowania życia oraz ambulans wraz z wyposażeniem.
Uczestnicy bardzo chętnie brali udział w zajęciach, wykazywali się wiedzą adekwatną do tematu i mieli możliwość wykorzystania tejże wiedzy w praktyce. Za aktywne uczestniczenie w ćwiczeniach z ratownikiem medycznym otrzymali maskotki -
„Zima w lesie 2017”
Kolejna edycja powiatowych ferii pod nazwą „Zima w lesie 2017” została zorganizowana dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy świetlic środowiskowych. Wśród licznych atrakcji zostały zorganizowane spotkania edukacyjne. Między innymi do takich spotkań można zaliczyć zajęcia związane
z ratownictwem medycznym, które odbyły się w dniach 13 - 15 lutego 2017 r. Około czterystu uczestników powiatowych ferii wzięło udział w pogadance z ratownikiem medycznym, który udzielił im wskazówek jak zachować się, gdy ktoś potrzebuje pomocy przedmedycznej. Zaprezentowano na manekinie resuscytacje, po czym każdy mógł przećwiczyć uzyskaną wiedzę. Dzieci miały możliwość zobaczyć badanie EKG i zapis rytmu serca.
Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe opaski odblaskowe ze schematem resuscytacji, który ma im przypominać o postępowaniu z nieprzytomnym.
XII Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym
Nowy Rok nowe wyzwania dla Naszej reprezentacji. Wystartował kolejny sezon zmagań i sprawdzianów znajomości standardów postępowania medycznego jak i umiejętności prowadzenia koordynacji akcji ratowniczych.
Podczas XII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się w dniach 24- 27 stycznia 2017r. w Bielsku - Białej 40 załóg ratowników medycznych z Polski jak również z zagranicy brało udzia w zadaniach z dziedziny ratownictwa medycznego, które zostały przygotowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Starostwo Powiatu Bielskiego.
Zadania odbywały się w okolicznych gminach. Ratownicy biorący udział w konkurencjach brali udział począwszy od zadań sprawnościowych do akcji ratunkowych w trudnych warunkach górskich.
Bielskie Pogotowie Ratunkowe w szeregu różnorodnych konkurencji przygotowało zadanie „Cypek”. To zadanie okazało się bardzo pomyślne dla naszej załogi, która zajęła zaszczytne 1 miejsce, a w klasyfikacji generalnej 9 miejsce, które zakwalifikowało reprezentację SP ZOZ Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego Powiatu Warszawskiego Zachodniego na Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym.
Podczas rywalizacji startujących załóg nie zabrakło koleżeństwa pomiędzy załogami, którzy w trudnych warunkach górskich w jakich odbywały się konkurencje potrafili odłożyć rywalizację na drugi tor pomagając sobie nawzajem
w dotarciu na szczyt góry, która dla niektórych załóg okazała się „drogą pod górkę”.
Gratulujemy wszystkim załogom i życzymy samych sukcesów w drodze na szczyt.